Oratorium św. Dominika

Oratorium logoOratorium św. Dominika Savio w Twardogórze zostało założone, by wychowywać i ewangelizować dzieci i młodzież w duchu swojego założyciela – św. Jana Bosko. Salezjanie dla dobra młodych poświęcają swoje zdrowie, zdolności, talenty i czas.

„Wystarczy, że jesteście młodzi, abym was bardzo kochał” – tak mówił ks. Bosko.

Misją naszego oratorium jest dbanie o rozwój duchowy i integralny młodzieży, który pomoże im odnaleźć swoje miejsce w świecie, dziś dość brutalnym.
Staramy się to osiągnąć poprzez system prewencyjny ks. Bosko, który zakłada rozwój młodego człowieka na płaszczyźnie wiary - wymiar religijnej, rozumowej – wymiar intelektualny oraz miłości wychowawczej.

Oratorium działa przy parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
w Twardogórze. Czynne jest w miesiącach szkolnych: w poniedziałki są zajęcia sportowe w godz.: 18:00-20:00 na sali gimnastycznej GOSiR-u w Twardogórze, a od wtorku do piątku w godzinach od 19:00 do 21:00. Gromadząca się młodzież może skorzystać z gry w tenisa stołowego, bilardu, hokeja powietrznego (cymbergaja) i innych gier, powodzeniem cieszą się organizowane turnieje w ping ponga. Dodatkowo uruchomiona jest kawiarenka młodzieżowa, która skupia młodych na rozmowy, dzielenie się swoimi problemami życiowym, szukaniu porad. Powodzeniem cieszy się również salka bilardowa, w której młodzież przy emocjach gry pracuje nad kulturalnym językiem. Powoływana jest także przy różnych okazjach grupa teatralna, która wystawia swoje sztuki na scenie oratoryjnej, a także w kościele. Wszelkie zajęcia rozpoczynają się wspólną modlitwą. Na zakończenie dzielimy się tzw. „słówkiem na dobranoc” – krótkiego opowiadania z przesłaniem i morałem.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych, jak i w pierwszych dwóch tygodniach wakacji letnich, przy wsparciu życzliwych osób, pomocy katechetów naszej parafii, prowadzone są półkolonie dla dzieci ze szkół podstawowych naszego miasta. Organizowane są również zabawy z okazji andrzejek czy karnawału. Chętnych nie brakuje. Nad całością naszego Oratorium oprócz salezjanów księdza Bosko, czuwają także, animatorzy salezjańscy – czyli młodzież, która poświęca swój czas i energię oraz talenty na prowadzenie różnych zajęć. Grupa ta w całości liczy 45 osób. To dla nich prowadzone są w każdą środę spotkania formacyjne, zajęcia integracyjne, warsztaty z zaproszonymi gośćmi, wyjazdy formacyjne – tzw. Oratoriady, Szkoła Animatora czy też lokalne wycieczki w ciekawe miejsca naszego regionu. We wszystkich tych dziełach towarzyszy wspólna modlitwa i ciągłe odkrywanie przesłania księdza Bosko.

Dzięki ofiarności osób prywatnych i firm naszej gminy udało się w ostatnich dwóch latach wyremontować kawiarenkę i salę bilardową oraz poprawić kurtynę na dużej sali, które jeszcze bardziej przyciągają młodych ludzi. Są plany, aby odnowić korytarze i klatkę schodową i tu nasze Oratorium uśmiecha się do wszystkich ofiarodawców i ludzi dobrej woli o wsparcie materialne dzieła młodzieżowego. Prowadzący oratorium w imieniu młodzieży i swoim własnym wyrażają swoje ogromne podziękowanie za okazaną dobroć za co odwdzięczamy się pamięcią modlitewną podczas naszych spotkań i Eucharystii młodzieżowej odprawianej w i piątki miesiąca.

Często nasze oratorium przez młodzież nazywane jest ich drugim domem, co daje do zrozumienia potrzebę prowadzenia takich dzieł.